Zioła w domu!!! Jak siać pielęgnować i czerpać korzyści.
Coraz bardziej cenimy to co naturalne. Coraz częściej wracamy myślami do naszych babć, które na wiele dolegliwości stosowały napary ziołowe. Nasza świadomość o zbawiennym działaniu ziół na Nasz organizm jest coraz większa. Stosujemy je do aromatycznych potraw, herbatek, nalewek itp. Poza tym świeże zioła w naszej kuchni oprócz walorów dekoracyjnych będą pięknie pachnieć i wprowadzać wyjątkowy sielski klimat.
Na naszym blogu będziemy chcieli Was zachęcić do samodzielnej hodowli ziół w domu. Skupimy się na uprawie z nasion, dzięki czemu będziecie mieć pewność, że nasze rośliny są zdrowe, bez sztucznych nawozów i mogą Wam służyć i Was cieszyć przez cały rok. Wiele ziół nie ma zbyt wysokich wymagań uprawowych dlatego nawet osoby niedoświadczone z założeniem domowego zielnika sobie świetnie poradzą i będą mogły się cieszyć własnym mini ogrodem.
Dlaczego lepiej wyhodować zioła z nasion? Myślę, że nie jedna osoba czytająca nasz wpis ma doświadczenia z sadzonkami ziół kupowanymi w supermarketach. Pomimo, że staramy się je pielęgnować to zbyt długo nie możemy się nimi cieszyć. W tym przypadku również nie wiemy jak wyglądała uprawa takich sadzonek i czy nie była wspomagana chemicznie.
W naszych domach, na balkonach czy tarasach może być uprawiana zdecydowana większość ziół. Przy planowaniu uprawy warto zastanowić się jakich ziół będziemy najczęściej używać i jakie gatunki z tych, które chcemy uprawiać to rośliny jednoroczne a które dwuletnie i wieloletnie.
Z gatunków jednorocznych polecamy kolendrę, bazylię, majeranek, rzeżuchę oraz szałwię hiszpańską ( Chia ). Z odmian dwuletnich kminek i pietruszkę naciową natomiast wieloletnie rośliny, które powinny zagościć w Waszej kuchni to lebiodka pospolita ( oregano ), majeranek, melisa, mięta, rozmaryn, szałwia, tymianek oraz niezwykle cenna rukiew wodna – top w rankingach zdrowej żywności, zaliczana do gatunku superfood.
Najlepszym okresem na wysiew nasion jest sierpień-wrzesień, dzień jest jeszcze dość długi a przy tym terminie będziecie cieszyć się własnymi ziołami przez całą zimę, kolejny okres zaczyna się już od początku marca. Zioła wysiewamy do niewielkich pojemników z otworami, do wysiewu najlepiej zastosować podłoże specjalnie do tego przeznaczone, będziemy mieć pewność, że przy kiełkowaniu roślina nie otrzyma zbyt wielu składników odżywczych i uchroni delikatne siewki przed chorobami. Pamiętajcie również o oznaczeniu swoich wysiewów….uwierzcie przed wzejściem roślin nie będziecie pamiętać co w danych doniczkach rośnie. Polecamy do tego nasze ekologiczne znaczniki, możecie je kupić w naszym sklepie osobno lub w zestawie.
Gdy siewki podrosną (wytworzą 1-2 pary liści właściwych ) wybierz te najsilniejsze i delikatnie przesadź je do właściwych doniczek zaopatrzonych w otwory. Na spodzie dobrze przygotować drenaż np. z keramzytu, zapobiegnie on zbyt dużej wilgotności. Siewkom zmieniamy również podłoże na takie, które będzie już obfite w składniki pokarmowe. Zioła potrzebują słońca i dużo wilgoci, więc nie zapominajcie o ich podlewaniu. Zioła będą najlepiej rosły w temperaturze 15-20 stopni oraz gdy będą podlewane wodą w temperaturze pokojowej. Nie lubią one również przeciągów, więc przy wietrzeniu pomieszczeń najlepiej odstawić je trochę dalej. Zioła jednoroczne, jeśli zostały posadzone w glebę bogatą w składniki odżywcze nie będą potrzebować dodatkowego nawożenia. Zioła dwu i wieloletnie warto raz w miesiącu zasilić nawozem płynnym opartym na naturalnych składnikach.
Własna uprawa nie tylko doda wyjątkowych walorów smakowych Waszym potrawom, zioła możecie suszyć, stosować do naparów i herbatek, mrozić, stosować do nalewek leczniczych.
Bawcie się taką uprawą, eksperymentujcie, szukajcie na rynku nowych ciekawych odmian. Zioła w domu to same korzyści dla Waszego zdrowia.
Zioła do Waszego domowego zielnika kupicie w Naszym sklepie w promocyjnych cenach https://nasiona.werbena-art.pl/trawy/nasiona-ziol/
Do dzieła…..i Smacznego !!!