Uprawa pomidorów z nasion pozwala wybrać więcej odmian, niż te, które są dostępne jako sadzonki. W tym artykule wyjaśniono, jak hodować udane sadzonki pomidorów.
Pomidor Odat – zdjęcie z upraw naszego dostawcy nasion.
Uprawa pomidorów z nasion wymaga nieco więcej pracy, ale przy minimalnych nakładach inwestycyjnych będziesz mieć zdrowe, dobrze ukorzenione rośliny gotowe do przesadzenia. Możesz to zrobić przy większości odmian tuż po zakończeniu się przymrozków ( połowa maja), musisz przy tym pamiętać, że sadzonki uprawiane z nasion wymagają aklimatyzacji. Okres około 8 tygodni to czas jaki będzie Ci potrzebny do wyhodowania super sadzonki.
Do rozpoczęcia hodowli pomidorów z nasion potrzebne Ci będzie ciepłe i jasne miejsce, a także nasiona, woda, nawóz rozpuszczalny, pojemnik do kiełkowania wraz z przykrywką i tacką. Przydadzą Ci się również znaczniki do opisu jakie odmian nasiona wysiewasz. Do wysiewu nasion nie używaj ziemi ogrodowej, najlepiej się sprawdza dostępna w centrach ogrodniczych ziemia specjalnie przeznaczona do wysiewu nasion. Jest lekka, zmniejsza zachorowalność a jej skład jest optymalny do rozpoczęcia uprawy.
Żeby z nasion wyrosły zdrowe rośliny, wysiew nasion powinniśmy zacząć już w marcu. Siew pomidorów podlega tym samym zasadom, niezależnie od miejsca w jakim będziesz je później uprawiać, a możliwości masz wiele, możesz to robić w gruncie, w szklarni ale również w donicach.
Pomidor mieszanka odmian – koktajlowe – tak sadzonki pomidorów z nasion Werbeny Art Nasiona wyglądały w moim ogrodzie.
Więc każdy kto ma tyko ochotę i odrobinę chęci może delektować się swoimi pomidorami wyhodowanymi z nasion.
Jeśli podjąłeś już decyzję gdzie będziesz uprawiać swoje pomidory, czas na wybór odpowiedniej odmiany. Teoretycznie do uprawy doniczkowej powinniście wybrać odmiany, których dorosłe rośliny nie wymagają mocnej podpory, chociaż z drugiej strony wszystko zależy od wielkości donicy. W dużych donicach możesz uprawiać tak naprawdę każdą odmianę na jaką przyjdzie Ci ochota. Do wyboru masz pomidory drobnoowocowe (koktajlowe, daktylowe), średnioowocowe (do tej grupy należy większość gatunków) oraz wielkoowocowe (odmiany malinowe, Bawole serce, Brutus). Kolejny podział jaki możemy zastosować to odmiany karłowe, takie które nie wymagają podparcia, oraz odmiany wysokie, które w trakcie wzrostu należy przywiązywać do wytrzymałych tyczek.
Uprawa polowa przy podporach pomidorów wysokich
Plusem upraw doniczkowych jest to, że możesz kontrolować wpływ warunków atmosferycznych na swoje rośliny (przestawiając donicę w miejsce osłonięte np. przed deszczem). Przy uprawie w gruncie jest to bardzo utrudnione i na przykład bardzo obfite i długotrwałe opady deszczu mogą powodować bardzo popularną chorobę zwaną „zarazą ziemniaczaną” wywoływaną przez organizm grzybopodobny. Choroba najczęściej zaczyna się pojawiać na przełomie czerwca i lipca, rozwojowi jej sprzyja wysoka wilgotność powietrza (75%), temperatura nie przekraczająca 18 stopni Celsjusza oraz bliska obecność upraw ziemniaków. Choroba może w ciągu kilku dni zniszczyć całą Twoją uprawę. W ochronie pomidorów przed zarazą zaleca się staranny zbiór i niszczenie chorych roślin, stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin (np. opryski z gnojówki, ze skrzypu bądź pokrzywy).
Pomidor Mandat – uprawa w donicy pomidora odmiany wysokiej.
Ale dość o tematach mniej przyjemnych. Wybraliście odmiany nasion pomidorów jakie chcecie uprawiać, macie potrzebne akcesoria do uprawy więc zaczynamy…teraz będzie już tylko prościej.
Wypełnij pojemnik ziemią, lekko ją ubij i zwilż. Następnie do każdego pojemnika wysiej po 2-3 nasiona i przykryj je cienką warstwą ziemi. Czas kiełkowania jest to okres kiedy nasiona będą potrzebować odpowiedniej wilgotności, dlatego sprawdzą się nasze miniszklarenki, które umożliwią jej utrzymanie. Gdy wilgotność będzie za duża nasz produkt ma możliwość przekręcenia wieczka o 180 stopni, wówczas, szklarenka ma funkcję przewietrzania. Małe siewki lubią ciepło (około 23 stopnie Celsjusz) i są dość wrażliwe na spadki temperatur, więc unikaj otwierania okna w pobliżu swojej hodowli. Siewki trzymane na parapecie będą się kierowały w stronę słońca, pamiętaj więc o ich obracaniu. Podlewaj nasiona letnią wodą, najlepiej używać do tego celu zraszacza, ponieważ pomidory nie lubią przelania ale podłoże powinno być stale wilgotne. Małe siewki powinny pojawić się po około 2 tygodniach od wysiewu. Po około 3 tygodniach pomiędzy liścieniami (małe pierwsze listki) pojawią się liście właściwe i jest to moment na tak zwane pikowanie, czyli przesadzenie małych roślin do osobnych doniczek, z nowym bardziej żyznym podłożem. Przepikowane rośliny możesz zacząć również zasilać biohumusem. Mniej więcej na tydzień przed wysadzeniem twoje sadzonki będą musiały się stopniowo aklimatyzować czyli odzwyczajać od rozpieszczania przez Ciebie i przyzwyczajać do surowości warunków na zewnątrz. Polecam Ci wystawianie doniczek z sadzonkami na zewnątrz, stopniowo wydłużając im czas przebywania na świeżym powietrzu.
Teraz jest dobry czas, żebyś zajrzał do naszego sklepu i wybrał odmiany pomidorów, które chcesz ze smakiem zajadać kiedy dojrzeją ich owoce. Wszystkie nasze nasiona, dzięki hermetycznemu zamknięciu możesz wysiewać przez kolejnych kilka lat, przechowuj je w szczelnym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu. Znajdziesz u nas również wszystkie akcesoria potrzebne do udanej uprawy.
Zachęcam Cię do rozpoczęcia swojej przygody z uprawą pomidorów z nasion. Obiecuję, że smak wychodowanych przez Ciebie owoców spowoduje, że nie będziesz chciał przestać a radość z obserwacji jak Twoja roślina rozwija się i owocuje, jest przeżyciem bezcennym. Eksperymentuj, baw się i czerp korzyści z domowej uprawy pomidorów.
Powodzenia. Trzymam za ciebie kciuki !!!
Gdybyś miał problemy ze swoją uprawą możesz się ze mną skontaktować pod adresem nasiona@nasiona.werbena-art.pl. Będziemy zachwyceni jeśli podzielisz się z nami swoimi sukcesami, wyślij nam swoje zdjęcia na powyższy adres a chętnie umieścimy je na naszym Facebooku.
Zachęć innych do czerpania przyjemności z własnych upraw.