Oregano – Lebiodka pospolita 0,2g

3.10

Origanum vulgare

Roślina wieloletnia przyprawowa oraz lecznicza.

Termin siewu do inspektu : III
Termin wysadzenia do gruntu : po 15 V
Rozstaw : 30x x40 cm
Termin zbioru : VI – VIII (w czasie kwitnienia)

Posiada korzenny zapach i gorzkawy smak. Przyprawa doskonała do różnych mięs, sosów, pizzy, zup, ryb, serów, dań z pomidorami, sałatek, makaronów.

Olejek eteryczny Oregano ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Ziele lebiodki pobudza apetyt, działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwbiegunkowo, przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo i moczopędnie. Pomaga przy reumatyzmie oraz bezsenności oraz przy dolegliwościach układu pokarmowego, zwalcza także zapalenia górnych dróg oddechowych. Ziele może być stosowane w formie naparu oraz licznych mieszanek ziołowych. Ziele pozyskujemy na bieżąco, w przypadku zbioru na susz ścinamy na wysokości kilku centymetrów nad ziemią w okresie jej kwitnienia. Wówczas jest najbardziej aromatyczne i najodpowiedniejsze do zbioru. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 30- 35 °C. Po wysuszeniu odrzucamy zdrewniałe pędy, a ziele przechowujemy w szczelnych pojemnikach bądź woreczkach. Odpowiednie przechowywanie ma na celu zachowanie jego wyrazistego aromatu. Suszone ziele jest bardziej aromatyczne niż świeże.

Nasiona wysiewamy pod osłony lub wprost do gruntu w kwietniu, w rzędy co 40 – 50 cm. Lubi miejsce osłonięte i nasłonecznione, glebę przepuszczalną i żyzną.

Lebiodka może być uprawiana specjalnie dla pszczół, gdyż należy do roślin wybitnie miododajnych (wydajność miodowa 500kg z ha). Z uwagi na tą cechę warto wkomponować oregano na zróżnicowane rabaty ogrodowe w części ozdobnej oraz na skalnikach.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Na opakowaniu zamieszczono wszystkie niezbędne wiadomości na temat uprawy, jak również wskazówki dotyczące terminu przydatności jego nasion do siewu.
Nasze nasiona są nasionami dla profesjonalistów. Wszystkie nasiona warzyw i ziół w Naszej ofercie powstały w wyniku tradycyjnej hodowli i pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw z Polski i Zagranicy.