Mięta pieprzowa 0,1g

3.10

Mentha spicata

Termin siewu: IV-V
Sadzenie na miejsce stałe: V
Kwitnienie: VI-VII
Zbiór: przed kwitnieniem
Rozstawa: 30×40 cm

Roślina wieloletnia dorasta do wysokości 30-60 cm. Uprawiana jest w ogrodach jako przyprawa kuchenna. Liście mięty pieprzowej zawierają też sole mineralne i rutynę. Minerały zawarte w roślinie to: wapno, fosfor, żelazo, magnez. Mięta to również bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3. Cała roślina posiada silny, miętowy aromat. Mięta pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa uspokajająco, przeciwskurczowo i bakteriostatycznie. Wyciągi z mięty są  używane jako przyprawy do deserów, napojów, gum do żucia, stosuje się je do wyrobu pasty do zębów oraz wszelkiego rodzaju płukanek jamy ustnej, jak również jako środka leczniczego stosowanego głównie w przypadkach problemów z układem trawiennym. Łagodzą bóle żołądka, pomagają w łagodzeniu nudności.

Gorący napar działa orzeźwiająco. Suszone liście mięty zielonej są używane do sporządzania ziołowych herbatek wspomagających trawienie. Liście mięty mogą być używane świeże, suszone, w całości, krojone, mrożone, konserwowane w soli, cukrze, syropie cukrowym, alkoholu lub w oleju. Tracą swój aromatyczny zapach po tym, jak zioło zaczyna kwitnąć. Na suszenie miętę należy zrywać tuż przed pojawieniem się kwiatów. Łodygi wieszać czubkami w dół i suszyć w przewiewnych, suchych i zaciemnionych pomieszczeniach.

Nasiona wysiewamy w kwietniu pod osłonami lub w maju do gruntu. Przed wysiewem nasiona włożyć do lodówki na okres 7dni. Uprawiać w rozstawie 30×30 cm. Polecana także do uprawy w doniczkach, w warunkach domowych. Uprawiana w ogródku wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru, słonecznego, wilgotnego, zasobnego w próchnicę. W dobrych warunkach mięta potrafi być bardzo ekspansywna dlatego warto ją sadzić w pojemniku aby ograniczyć rozrost podziemnych rozłogów.

Kwiaty zioła przyciągają duże ilości pszczół oraz motyli. Zapach mięty posadzonej w sąsiedztwie kapusty i pomidorów skutecznie odstrasza szkodniki.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Na opakowaniu zamieszczono wszystkie niezbędne wiadomości na temat uprawy, jak również wskazówki dotyczące terminu przydatności jego nasion do siewu.
Nasze nasiona są nasionami dla profesjonalistów. Wszystkie nasiona warzyw i ziół w Naszej ofercie powstały w wyniku tradycyjnej hodowli i pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw z Polski i Zagranicy.