Melisa lekarska 0,3g

2.49

Melissa officinalis

Roślina wieloletnia, przyprawowa, miododajna i lecznicza!!!

Siew pod osłony: III
Sadzenie: poł. V
Kwitnienie: VI-IX
Rozstawa: 30×40-50 cm

Roślina wieloletnia, dorasta do wysokości 50-60 cm, kwitnie od czerwca do września. Nie okryta przemarza zimą, ale zregeneruje się z podziemnych rozłogów.

Ziele melisy zawiera olejek eteryczny o zapachu cytrynowym bogaty w geraniol, cytral, linalol, cytronelal a także witaminę C i sole mineralne. Najbardziej znane jest uspokajające działania melisy -łagodzi stany bezsenności i napięcia nerwowego, przewlekłego stresu. Stosowana jest także w diecie odchudzającej, gdyż działa moczopędnie i wiatropędnie a tym samym przyspiesza metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn. Duża zawartość witaminy C w melisie wpływa na wzmocnienie organizmu. W kuchni  świeże i suszone liście można dodawać do kanapek, marynat sosów, zup, gulaszów.

Pierwszy zbiór liści oraz całego ziela przeprowadzamy pod koniec sierpnia, w kolejnych latach zbiór możemy przeprowadzać dwukrotnie – pierwszy na przełomie czerwca i lipca, a drugi na przełomie sierpnia i września. Ścinamy całe kwitnące rośliny do wysokości 10 cm nad ziemią. Po ścięciu ziele wymaga szybkiego wysuszenia. Przeprowadzamy je w ciemnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze nie wyższej niż 35ºC (w wyższej temperaturze ulatniają się olejki eteryczne). po wysuszeniu oddzielmy liście od łodyg i tak uzyskany susz przechowujemy w papierowej torbie lub płóciennym woreczku.

Ziele melisy dostępne w sklepach bardzo często jest zmielone na pył jest więc bardzo niskiej jakości, bez koloru i zapachu.
Nasiona wysiewamy pod osłonami w marcu (w celu uzyskania rozsady), rozsadę wysadzamy w połowie maja do gruntu w rozstawie 30×40 cm. Polecana także do uprawy w doniczkach, w warunkach domowych. Uprawiając melisę w ogródku, znajdźmy dla niej stanowisko ciepłe, osłonięte od wiatru, może być słoneczne lub w półcieniu.

Melisa należy do roślin miododajnych (z wydajnością miodową: 50-100 kg/ha), , powinna zagościć w naszych ogrodach, w których będzie ładną roślina ozdobną, a jej zapach będzie się unosił nad ogrodem nie tylko w porze kwitnienia.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Na opakowaniu zamieszczono wszystkie niezbędne wiadomości na temat uprawy, jak również wskazówki dotyczące terminu przydatności jego nasion do siewu.
Nasze nasiona są nasionami dla profesjonalistów. Wszystkie nasiona warzyw i ziół w Naszej ofercie powstały w wyniku tradycyjnej hodowli i pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw z Polski i Zagranicy.