Lawenda lekarska 0,2g

2.49

Lavandula angustifolia

Termin siewu do inspektu : IV
Termin wysadzenia do gruntu : VII – IX (w pierwszym roku po wysiewie)
Rozstaw : 30 x 40 cm
Termin zbioru : od VII 2-3 razy

Roślina wieloletnia, miododajna (z wydajnością miodową 200-350 kg/ha) powinna na stałe zagościć w naszych małych i dużych ogrodach, donicach balkonowych i tarasowych. Lawenda wymaga pełnego słońca. Nasiona wysiewamy od kwietnia (pod osłonami) lub od połowy maja do czerwca na rozsadniku. Przed wysiewem nasiona należy włożyć do zamrażalnika na 2 tygodnie aby poddać je stratyfikacji (niska temperatura i wysoka wilgotność). Po wysiewie należy zapewnić  temp. ok 25°C. Na miejsce stałe młode rośliny wysadzamy od lipca do  września, w rzędy co 30-35 cm. Do suszenia rośliny zbieramy sukcesywnie 2-3 razy w roku poczynając od lipca.

Ziele lawendy znane jest ze swych właściwości łagodzących objawy stresu np. bezsenność czy bóle głowy. Łagodzi niestrawności pokarmowe,  wzdęcia brzucha, nudności.  Stosowana jako herbatka ziołowa, wzmacnia apetyt. Jest pomocna w chorobach objawiających się wymiotami lub biegunką. W postaci  olejku  do inhalacji i maści do nacierania jest skuteczna w przeziębienia. Łagodzi kaszel i inne objawy infekcji dróg oddechowych.

Suszonej lawendy lekarskiej – liści, pączków oraz kwiatów – można używać jako rośliny  przyprawowej do przyrządzania potraw mięsnych oraz warzywnych. Dodawać kwitnące gałązki oraz świeżo pokrojone liście do sosów sałatkowych, sałatek, win oraz octów winnych. Kwiaty lawendy lekarskiej można dodawać do deserów takich jak: lody, galaretki, budynie, owoce – zwłaszcza jagodowe.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Na opakowaniu zamieszczono wszystkie niezbędne wiadomości na temat uprawy, jak również wskazówki dotyczące terminu przydatności jego nasion do siewu.
Nasze nasiona są nasionami dla profesjonalistów. Wszystkie nasiona warzyw i ziół w Naszej ofercie powstały w wyniku tradycyjnej hodowli i pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw z Polski i Zagranicy.