Kolendra siewna 3g

2.49

Coriandrum sativum

Termin siewu do inspektu : IV
Termin wysadzenia do gruntu : po 15 V
Rozstaw : 25 x 30 cm
Termin zbioru : VI – VIII w fazie pędów

Roślina jednoroczna dorasta do wysokości około 50cm. Jest z jednym z najstarszych znanych ziół. Częściami użytkowymi są młode liście i nasiona. Dojrzałe nasiona mają przyjemny, korzenny aromat. Liście mają nieco gorzki, pikantny smak, który nadaje orientalny akcent  różnym potrawom.

Nasiona wysiewamy na początku kwietnia pod osłonami lub wprost do gruntu, w rzędy co 30 cm. Rozsadę należy wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja – w rzędy co 30 cm. Zakwita w czerwcu. Polecana także do uprawy w doniczkach, w warunkach domowych.

Dojrzałe nasiona są słodkie i aromatyczne, z  delikatną nutką skórki pomarańczowej.  Niedojrzałe charakteryzuje nieprzyjemny zapach. Liście kolendry charakteryzuje specyficzna woń. Są dodawane do ostrych potraw z Indii, Meksyku i Bliskiego Wschodu – kolendra jest jednym ze składników mieszanki przyprawowej garam masala, przypraw do marynat, wykorzystana jest również jako dodatek do ciast i pieczywa. Doskonale komponuje się z szynką i wieprzowiną. Zarówno nasiona, jak i liście można stosować jako składniki sałatek.
Kolendra ma duże potrzeby glebowe. Z uwagi na wątły system korzeniowy wymaga gleby luźnej, próchniczej. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie należy przesadzać z nawadnianiem -źle znosi nadmierną wilgoć.
Zielone części roślin można użyć jako przyprawę lub pozostawić do owocowania -wtedy ścinamy całe rośliny w chwili kiedy owoce zbrunatnieją. Owoce dają się łatwo wykruszyć a pozostałą część rośliny możemy przeznaczyć na susz, susząc w przewiewnym, suchym miejscu bez dostępu promieni słonecznych. Uzyskany susz najlepiej jest przechowywać w papierowej torebce lub płóciennym woreczku.

Kolendra dzięki zawartości rutyny uszczelnia naczynia krwionośne. Olejek z niej ma właściwości przeciwzapalne i stosowany jest przy bólach stawów i kości. Kolendra zawiera też substancje, które niszczą niektóre bakterie i grzyby, zapobiegając infekcjom ran. Nasionami kolendry można posypać niewielkie skaleczenie lub zadrapania, po uprzednim odkażeniu i wysuszeniu zranionego miejsca.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Na opakowaniu zamieszczono wszystkie niezbędne wiadomości na temat uprawy, jak również wskazówki dotyczące terminu przydatności jego nasion do siewu.
Nasze nasiona są nasionami dla profesjonalistów. Wszystkie nasiona warzyw i ziół w Naszej ofercie powstały w wyniku tradycyjnej hodowli i pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw z Polski i Zagranicy.