Ocium basilicum
Doniczka z bazylią, postawiona na parapecie, skutecznie odstrasza owady, m.in. komary, zaś sok z liści bazylii przynosi ulgę w przypadku pogryzienia przez owady.
Termin siewu: początek IV
Sadzenie na miejsce stałe: II połowa V
Kwitnienie: VI-VIII
Termin zbioru: VI-VIII w fazie pąków
rozstawa: 25×30 cm
Roślina jednoroczna, dorastająca do 30 – 40 cm. tworzy duże, błyszczące, lekko pofałdowane zielone liście o bardzo wyrazistym aromacie i smaku. Ten rodzaj bazylii jest polecany jest do wykonywania pesto.
Wysiew nasion na początku kwietnia do skrzynek lub w maju wprost na miejsce stałe. Rozsadę należy wysadzić w drugiej połowie maja – w rzędy co 30 cm. Polecana także do uprawy w doniczkach oraz do uprawy w warunkach domowych.
Z uwagi na wątły system korzeniowy wymaga spulchnionej, próchniczej ziemi, w okresie wegetacji zasobnej w wodę. Do uprawy należy przeznaczyć miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Ziele bazylii należy zbierać przed kwitnieniem, uszczykując liście od dołu. Gdy potrzebujemy więcej zioła, ucinamy 2/3 pędu od góry, wtedy dolna pozostała część wykształci nowe liście, umożliwiając kolejny zbiór. Ziele na susz ścinamy w całości w sierpniu. Suszymy w całości, w przewiewnym, suchym pomieszczeniu, bez dostępu promieni słonecznych. Przechowujemy uzyskany susz w papierowych lub płóciennych torebkach.
Świeże liście bazylii dodajemy m.in. do: sałatek, sosów pomidorowych, grzybów i dań z makaronem. Suszona bazylia wykorzystywana jest m.in. do pieczenia mięs, ryb, sosów kuchni włoskiej, zup, duszonych warzyw i pizzy.
Bazylia poza smakowymi walorami posiada także właściwości lecznicze: pobudza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie , ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, znosi wzdęcia, poprawia apetyt. Bazylia w 100 g zawiera: 23 kcal.
Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.