Cucumis sativus L.
Odmiana do uprawy pod osłonami i w gruncie.
Termin siewu : poł. V
Rozstaw : 60-70 x 8-15 cm
Termin zbioru : poł. VII – IX
Odmiana wczesna, partenokarpiczna. Tworząca owoce ciemnozielone, walcowate z rzadko rozsianymi dużymi brodawkami. Odmiana plenna nie posiadająca goryczki, ta cecha uwarunkowana jest genetycznie. Wczesność tej odmiany powoduje, że w sprzyjających warunkach pierwsze owoce mogą się pojawić już w pierwszych dniach lipca. Polecana do przygotowywania przetworów – konserwowania, kwaszenia oraz spożywania na świeżo. Odporna na wirus mozaiki ogórka (CMV), parcha dyniowatych (Ccu), Mączniaka prawdziwego (Px), wirusa żółtej mozaiki dyniowatych (ZYMV), wirusa żółtej mozaiki ogórka (CVYV). Uprawa w gruncie: wysiewa się bezpośrednio do gruntu, około połowy maja, na głębokość około 2cm w rozstawie 67,5×8-15cm. Nasiona ogórków można wysiewać również wcześniej nawet w drugiej dekadzie kwietnia, wówczas należy przykryć rzędy agrowłókniną lub folią perforowaną, odkryć po 15 maja gdy minie ryzyko przymrozków. Zbiór ogórków rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca i w sprzyjających warunkach może trwać do września.
Uprawa pod osłonami: wysiew bezpośrednio do doniczek po 15 marca, ok 10 kwietnia rozsadę z doniczek wysadzamy pod osłony. Zbiory ogórków rozpoczynamy w końcu kwietnia – początku maja.
Partenokarpia – wytwarzanie owoców nasion bez zapylenia. Partenokarpia jest powszechnym zjawiskiem wśród roślin, jednak ogórek jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną tzn. na jednej roślinie występują kwiaty męskie i żeńskie. Aby rośliny ogórka mogły wytworzyć owoce, ich kwiaty muszą być zapylone przez pszczoły. Odpowiednio prowadzona hodowla pozwoliła uzyskać odmiany ogórka partenokarpicznego, które tworzą owoce bez zapylenia przez pszczoły, z tendencją do wytwarzanie owoców z małą ilością nasion lub owoców beznasiennych.
Partenokarpiczne odmiany ogórków gruntowych, są uprawiane pod osłonami w celu uzyskania w miesiącach kwiecień, maj, czerwiec, ogórków do przetwarzania – bardzo wczesnego uzyskania „ogórków małosolnych”.
Dla porównania ogórki gruntowe wysiane po 15 maja, w zależności od wczesności odmiany zaczynają owocować w lipcu.
Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.