Łąka kwietna wieloletnia+jednoroczna 100% kwiatów rodzimych dla zapylaczy. Pszczelo-motyli zakątek 5g na 1-2 m²

7.80

  • Zawartość : 100% kwitów rodzimych i uprawnych
  • Trwałość : na wiele lat
  • Stanowisko : słoneczne i półcieniste
  • Gleba : przeciętna – gliniasta – próchnicza
  • Wilgotność : miejsca przeciętne i suche
  • Termin siewu : wiosna – jesień
  • Norma siewu : 2-3 g/m²
  • Rośliny wysokie

Mieszanka Pszczelo-motyli zakątek to specjalna kompozycja ozdobnych gatunków wieloletnich i jednorocznych. Owady zapylające, pszczoły, motyle, chrząszcze, to nasi mali przyjaciele o których powinniśmy szczególnie zadbać. Dzięki naszej mieszance, zapewnicie im pokarm i schronienie a Wasz ogród nabierze niepowtarzalnego sielskiego charakteru.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Mieszanka nasion łąki kwietnej Pszczelo-motyli zakątek to bardzo ciekawy i pożyteczny sposób na zagospodarowanie terenu. Taka rabata będzie pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Będzie miejscem schronienia dla wielu zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy. Mieszanka została specjalnie opracowana aby zwiększyć dostępność pokarmu dla motyli, pszczoły miodnej i innych owadów.   

100 g mieszanki nasion to łąka kwietna o powierzchni ok. 40 m².

Jak przygotować teren pod wysiew nasion łąki kwietnej

Najlepszy efekt osiągniemy, gdy nasiona zostaną wysiane na ziemię oczyszczoną z chwastów, ich korzeni i kłaczy. Bardzo skrupulatne wykonanie tej mało przyjemnej czynności w znacznym stopniu ograniczy pielenie łąki, jeśli po zasianiu nasion pojawią się w miejscu wysiewu kwiatów rośliny niepożądane. Aby nasiona nie zostały zmyte w czasie deszczu lub przy podlewaniu, teren należy dokładnie wyrównać.

Wysiew nasion łąki kwietnej bezpośrednio w trawnik to metoda, której nie polecamy. Skuteczność tej metody jest bardzo zawodna, kwiaty mogą pojawić się jedynie w miejscach gdzie w darni są prześwity. Trawę należy kosić dopiero po przekwitnieniu kwiatów.

Jak siać łąkę kwietną

Nasiona łąki kwietnej Pszczelo-motyli zakątek siejemy w okresach kiedy ryzyko suszy jest niskie wiosna i jesienią. Wysiew nasion wiosną, jeśli w fasie wzrostu rośliny będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność, spowoduje szybkie ukwiecenie terenu. Siew jesienny będzie sprzyjał wcześniejszemu kwitnieniu wiosną kolejnego roku.

Aby równomiernie wysiać mieszankę nasion, należy wymieszać ją z tak zwanym nośnikiem, możemy w tym celu zastosować piasek bądź wermikulit w proporcji 1 l. wypełniacza na 100 g mieszanki nasion. Wymieszanie nasion z nośnikiem ułatwi również kontrolę nad obszarem siewu, dzięki niemu będziemy widzieć, gdzie mieszanka została rozsypana. Nasiona łąki kwietnej wysiewamy na powierzchni przygotowanego obszaru, nie przysypujemy ich ziemią gdyż są gatunki, które bez słońca nie zaczną wegetacji. Zalecane jest stosowanie norm wysiewu, ponieważ zbyt „bogato” wysiane nasiona kwiatów, które przejdą w fazę wzrostu zaczynają ze sobą konkurować zarówno o przestrzeń jak również o światło i wodę. Łąka kwietna w takim przypadku może bardzo dużo tracić na swoim wyglądzie.

Po wysiewie cały teren należy udeptać bądź zwałować oraz podlać. Dobrze jest również wysiew nasion łąki kwietnej zaplanować w terminie poprzedzającym deszcz. W czasie wzrostu roślin, głownie na glebach przepuszczalnych, należy utrzymać umiarkowanie wilgotne podłoże.

Jak dbać o łąkę kwietną w pierwszym roku

Jeśli nie ma suszy, temperatura powietrza jest dodatnia a w nocy nie ma przymrozków wysiane nasiona powinny zacząć kiełkować w terminie kilku dni od wysiewu. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli w czasie wzrostu będziemy usuwać w czasie wzrostu łąki rośliny niepożądane. Brak wody i niska temperatura opóźnią wzrost roślin. Takie warunki mogą również sprawić, że rośliny jednoroczne będą kwitły krócej i szybciej wydadzą nasiona. Przy sprzyjających warunkach pogodowych pierwsze kwiaty jednoroczne na łące powinny pojawić się po 1-2 miesiącach od wysiewu, gatunki wieloletnie będą rozpoczynały swoje kwitnienie od drugiego sezonu.

Po przekwitnieniu łąkę należy skosić, wówczas gatunki wieloletnie otrzymają odpowiednią porcję światła dla odpowiedniego rozwoju. Skoszona łąkę zostawiamy na kilka dni aby jej mieszkańcy mogli ją opuścić a nasiona gatunków jednorocznych obsypały się. Po tym terminie należy zebrać siano by nie zaburzać wzrostu wieloletnich roślin.

Jak dbać o łąkę kwietną w kolejnych latach

Łąkę wieloletnią należy kosić wysoko 5-10 cm. nad ziemią, dwa razy w sezonie, najlepiej kosą tradycyjną. Pierwsze koszenie należy wykonać na przełomie czerwca i lipca po przekwitnięciu gatunków jednorocznych, pokos zostawiamy na kilka dni aby umożliwić obsypanie się nasion kwiatów jednorocznych. Kolejne koszenie zaleca się wykonać jesienią lub wczesną wiosną  i to rozwiązanie premiujemy, zimą nasza łąka może być doskonałą kryjówką dla owadów i jadłodajnią dla ptaków, będzie również istnym termosem dla młodych siewek.

Skład gatunkowy

Koper ogrodowyAnethum graveolens
Ogórecznik lekarskiBorago officinalis
Dzwonek karpackiCampanula carpatica
Chaber bławatekCentaurea cyanus
Chaber łąkowyCentaurea jacea
Kolendra siewnaCorinadrum sativum
Marchew zwyczajnaDaucus carota
Pszczelnik mołdawskiDracocephalum moldavica
Żmijowiec babkowatyEchium plantagineum
Żmijowiec zwyczajnyEchium vulgare
Rokietta siewnaEruca sativa
Mikołajek płaskolistnyEryngium planum
Gryka zwyczajnaFagopyrum esculentum
Słonecznik zwyczajnyHelianthus annuus
Złocień właściwyLeucanthemum vulgare
Komonica zwyczajnaLotus corniculatus
Łubin wąskolistnyLupinus angustifolius
Firletka poszarpanaLychnis flos-cuculi
Ślaz piżmowyMalva moschata
Ślaz maurytańskiMalva silvestris var. mauritiana
Ślaz dzikiMalva sylvestris
Nostrzyk żółtyMelilotus officinalis
Czarnuszka siewnaNigella sativa
Sparceta siewnaOnobrychis viciifolia
Lebiodka pospolitaOriganum vulgare
Seradela pastewnaOrnithopus sativus
Mak polnyPapaver rhoeas
Facelia błękitnaPhacelia tanacetifolia
Babka lancetowataPlantago lanceolata
Rezeda żółtaReseda lutea
Szałwia omszonaSalvia nemorosa
Szałwia łąkowaSalvia pratensis
Tymianek właściwyThymus vulgaris
Koniczyna krwistoczerwonaTrifolium incarnatum
Koniczyna czerwonaTrifolium pratense
Koniczyna białaTrifolium repens
Koniczyna perskaTrifolium resupinatum
Wyka siewna/kosmataVicia villosa