Łąka kwietna wieloletnia+jednoroczna 100% dzikich kwiatów łąkowych. Wspomnienie dzieciństwa 5g. Kwiaty rodzime tradycyjne na 1-2 m²

11.20

  • Zawartość : 100% dzikich kwitów rodzimych
  • Trwałość : na wiele lat
  • Stanowisko : słoneczne i półcieniste
  • Gleba : przeciętna – gliniasta
  • Wilgotność : umiarkowanie wilgotne
  • Termin siewu : wiosna – jesień
  • Norma siewu : 2-3 g/m²
  • Rośliny średniej wysokości

Pierwsze skojarzenie z łąką kwietną jest niemal zawsze takie samo – wakacje u babci na wsi, dzieciństwo, beztroska i radość. Obszar pełen kolorowych kwiatów to obraz pozwalający na rozluźnienie, mentalny odpoczynek i relaks.

Wspomnienie dzieciństwa to mieszanka dzikich roślin wieloletnich i jednorocznych kwiatów polnych. Wspomnienie dzieciństwa to łąka bardzo prosta w utrzymaniu, której wygląd będzie się zmieniał z biegiem lat.

Nasza Firma jest pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki czemu oferujemy Państwu produkt najwyższej jakości z wysoką siłą kiełkowania i długim terminem przydatności do wysiewu.

Brak w magazynie

Kategoria:

Opis

Nasza łąka kwietna Wspomnienie dzieciństwa to mieszanka dzikich i polnych kwiatów. Gatunki wieloletnie z tej mieszanki zaczną swoje kwitnienie w drugim sezonie od wysiewu, jednoroczne będą cieszyć Wasze oczy już wiosną lub latem.

100 g mieszanki nasion to łąka kwietna o powierzchni ok. 40 m².

Jak przygotować teren pod wysiew nasion łąki kwietnej

Najlepszy efekt osiągniemy, gdy nasiona zostaną wysiane na ziemię oczyszczoną z chwastów, ich korzeni i kłaczy. Bardzo skrupulatne wykonanie tej mało przyjemnej czynności w znacznym stopniu ograniczy pielenie łąki, jeśli po zasianiu nasion pojawią się w miejscu wysiewu kwiatów rośliny niepożądane. Aby nasiona nie zostały zmyte w czasie deszczu lub przy podlewaniu, teren należy dokładnie wyrównać.

Wysiew nasion łąki kwietnej bezpośrednio w trawnik to metoda, której nie polecamy. Skuteczność tej metody jest bardzo zawodna, kwiaty mogą pojawić się jedynie w miejscach gdzie w darni są prześwity. Trawę należy kosić dopiero po przekwitnieniu kwiatów.

Jak siać łąkę kwietną

Nasiona łąki kwietnej Wspomnienie dzieciństwa siejemy w okresach kiedy ryzyko suszy jest niskie wiosna i jesienią. Wysiew nasion wiosną, jeśli w fasie wzrostu rośliny będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność, spowoduje szybkie ukwiecenie terenu. Siew jesienny będzie sprzyjał wcześniejszemu kwitnieniu wiosną kolejnego roku.

Aby równomiernie wysiać mieszankę nasion, należy wymieszać ją z tak zwanym nośnikiem, możemy w tym celu zastosować piasek bądź wermikulit w proporcji 1 l. wypełniacza na 100 g mieszanki nasion. Wymieszanie nasion z nośnikiem ułatwi również kontrolę nad obszarem siewu, dzięki niemu będziemy widzieć, gdzie mieszanka została rozsypana. Nasiona łąki kwietnej wysiewamy na powierzchni przygotowanego obszaru, nie przysypujemy ich ziemią gdyż są gatunki, które bez słońca nie zaczną wegetacji. Zalecane jest stosowanie norm wysiewu, ponieważ zbyt „bogato” wysiane nasiona kwiatów, które przejdą w fazę wzrostu zaczynają ze sobą konkurować zarówno o przestrzeń jak również o światło i wodę. Łąka kwietna w takim przypadku może bardzo dużo tracić na swoim wyglądzie.

Po wysiewie cały teren należy udeptać bądź zwałować oraz podlać. Dobrze jest również wysiew nasion łąki kwietnej zaplanować w terminie poprzedzającym deszcz. W czasie wzrostu roślin, głownie na glebach przepuszczalnych, należy utrzymać umiarkowanie wilgotne podłoże.

Jak dbać o łąkę kwietną w pierwszym roku

Jeśli nie ma suszy, temperatura powietrza jest dodatnia a w nocy nie ma przymrozków wysiane nasiona powinny zacząć kiełkować w terminie kilku dni od wysiewu. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli w czasie wzrostu będziemy usuwać w czasie wzrostu łąki rośliny niepożądane. Brak wody i niska temperatura opóźnią wzrost roślin. Takie warunki mogą również sprawić, że rośliny jednoroczne będą kwitły krócej i szybciej wydadzą nasiona. Przy sprzyjających warunkach pogodowych pierwsze kwiaty jednoroczne na łące powinny pojawić się po 1-2 miesiącach od wysiewu, gatunki wieloletnie będą rozpoczynały swoje kwitnienie od drugiego sezonu.

Po przekwitnieniu łąkę należy skosić, wówczas gatunki wieloletnie otrzymają odpowiednią porcję światła dla odpowiedniego rozwoju. Skoszona łąkę zostawiamy na kilka dni aby jej mieszkańcy mogli ją opuścić a nasiona gatunków jednorocznych obsypały się. Po tym terminie należy zebrać siano by nie zaburzać wzrostu wieloletnich roślin.

Jak dbać o łąkę kwietną w kolejnych latach

Łąkę wieloletnią należy kosić wysoko 5-10 cm. nad ziemią, dwa razy w sezonie, najlepiej kosą tradycyjną. Pierwsze koszenie należy wykonać na przełomie czerwca i lipca po przekwitnięciu gatunków jednorocznych, pokos zostawiamy na kilka dni aby umożliwić obsypanie się nasion kwiatów jednorocznych. Kolejne koszenie zaleca się wykonać jesienią lub wczesną wiosną  i to rozwiązanie premiujemy, zimą nasza łąka może być doskonałą kryjówką dla owadów i jadłodajnią dla ptaków, będzie również istnym termosem dla młodych siewek.

Skład gatunkowy

Bniec białySilene latifolia ssp. alba
Bniec czerwonySilene dioica
Brodawnik zwyczajnyLeontodon hispidus
Bukwica zwyczajnaBetonica officinalis
Chaber bławatekCentaurea cyanus
Chaber łąkowyCentaurea jacea
Cieciorka pstraSecurigera varia
Dymnica pospolitaFumaria officinalis
Dziewanna pospolitaVerbascum nigrum
Dziurawiec zwyczajnyHypericum perforatum
Dzwonek rozpierzchłyCampanula patula
Farbownik lekarskiAnchusa officinalis
Firletka poszarpanaLychnis flos-cuculi
Głowienka pospolitaPrunella vulgaris
Jaskier ostryRanunculus acris
Kąkol polnyAgrostemma githago
Kminek zwyczajnyCarum carvi
Komonica zwyczajnaLotus corniculatus
Kozibród łąkowyTragopogon pratensis
Krwawnica pospolitaLythrum salicaria
Krwawnik pospolityAchillea millefolium
Krwiściąg lekarskiSanguisorba officinalis
Krwiściąg mniejszySanguisorba minor
Lepnica rozdętaSilene vulgaris
Mak polnyPapaver rhoeas
Marchew zwyczajnaDaucus carota
Pasternak zwyczajnyPastinaca sativa
Pępawa dwuletniaCrepis biennis
Przetacznik długolistnyVeronica maritima
Przytulia białaGalium album
Przytulia właściwaGalium verum
Rumian polnyAnthemis arvensis
Rzepik pospolityAgrimonia eupatoria
Smółka pospolitaLychnis viscaria
Szałwia łąkowaSalvia pratensis
Szelężnik mniejszyRhinanthus minor
Ślaz dzikiMalva sylvestris
Świerzbnica polnaKnautia arvensis
Wyka ptasiaVicia cracca
Złocień polnyGlebionis segetum
Złocień właściwyLeucanthemum vulgare