Kiedy i jak siać pomidory?

Na pewno każdy z Was chciałby mieć w ogródku, czy na balkonie pomidory z własnego krzaczka. Jedyny warunek to dużo słońca. Nasiona pomidora na rozsadę wysiewa się już w marcu.. Jak przygotować rozsadę pomidora? Zaraz Wam pokażę.

Pomidory są zdecydowanie najpopularniejszymi warzywami, jakie uprawiane są w polskich ogrodach i nie tylko ogrodach. Miejscy ogrodnicy uprawiają pomidory na balkonach, czy w ogrodach społecznościowych, których jest na szczęście coraz więcej. W Warszawie mieliśmy taki mini ogród społecznościowy na Placu Defilad, ale marzy mi się taki z prawdziwego zdarzenia. Wróćmy jednak do pomidorów.

W czym siać pomidory?

Najwygodniejsze są wielodoniczki, kóre przez ogrodników częściej nazywane są multiplatami. Takie palety rozsadowe to nic innego, jak kilka, kilkadziesiąt połączonych ze sobą malutkich doniczek. Ich największą zaletą jest to, że na niewielkiej powierzchni możecie uzyskać nawet kilkadziesiąt rozsad. Są łatwo dostępne i najważniejsze: tanie! Już za kilka złotych można kupić multiplaty z kilkudziesięcioma otworami, w komplecie z tacką, na którą spływa nadmiar wody. Multiplaty są wygodne w przenoszeniu i łatwo się z nich pikuje pomidory. Czym jest pikowanie? O tym trochę później. Podczas wysiewu pomidorów ważne jest zachowanie ciepła, dlatego takie multiplaty często sprzedawane są z przezroczystą pokrywką tworzącą miniszklarenkę. M.in. taki zestaw Wam dzisiaj pokażę.

Można też wysiewać pomidory do zwykłych doniczek lub doniczek produkcyjnych (takie czarne, plastikowe doniczki, w których sprzedawane są rośliny). Najważniejsze, żeby doniczka miała dużo otworów, przez kt