Fioletowe owoce i warzywa, są poszukiwane przez konsumentów dbających o zdrowie. Wszystkie warzywa o intensywnych kolorach są źródłem przeciwutleniaczy – związków, które chronią organizm. To, co wyróżnia produkty o fioletowym i niebieskim kolorze, to zawartość antocyjanów – barwników szeroko rozpowszechnionych w świecie roślin, o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Wpływają one bardzo pozytywnie na kondycję organizmu oraz zapobiegają rozwojowi poważnych chorób takich jak miażdżyca czy nowotwory.
Warzywa z barwnikiem fioletowym to bogactwo antyoksydantów, dzięki którym skóra starzeje się wolniej. Im bardziej intensywny kolor tym więcej przeciwutleniaczy. Dzięki zawartości flawonoidów obniżają również ciśnienie krwi, wzmacniają serce , poprawiają wzrok. Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wspierają także odchudzanie.
Antocyjany zwiększają ukrwienie, dotlenienie i odżywienie mózgu. Poprawiają pamięć i sprzyjają koncentracji uwagi.
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, powinniśmy znacznie zwiększyć spożywanie produktów , które zawierają antocyjany. Warto zauważyć, że te naturalne składniki, które są tak cenne, niestety są bardzo nietrwałe. Nie lubią długotrwałej obróbki w wysokiej temperaturze. Również obecność tlenu wpływa na spadek zawartości antocyjanów w naszych zbiorach. Dlatego świetnym sposobem na przechowywanie tych cennych warzyw jest ich mrożenie. Ich barwnik bardzo dobrze konserwuje się w niskich temperaturach.
Owoce i warzywa w ciemnych kolorach oprócz korzyści dla naszego zdrowia, mogą być również ciekawą alternatywą dla tradycyjnych upraw. Posiłki, które oprócz czerwonych i zielonych warzyw będą zawierać także te o ciemniejszej barwie będą się pięknie prezentować na talerzach. Natomiast Wasze grządki, na których wysiejecie nasiona tych warzyw będą z całą pewnością cieszyły oczy pełną paletą fioletowych odcieni.
Od fioletowych ziemniaków i marchewki po czerwoną kapustę i jagody, ta lista fioletowych owoców i warzyw ma wiele wartości odżywczych i żywych odcieni. Są one nie tylko świetnym sposobem na dodanie koloru do potraw, ale powinny pomóc Ci poczuć się dobrze po ich zjedzeniu. Przedstawię Wam kilka z nich, które z łatwością możecie sami uprawiać:
Buraki
Pieczone, wyciskane, dodawane do zup lub mieszane z wegańskimi koktajlami to odżywcza porcja pełna witamin, minerałów i przeciwutleniaczy . A jakby tego było mało, mają niską zawartość tłuszczu.
Bakłażan
Bakłażany to wszechstronne fioletowe warzywo, które można spożywać na wiele sposobów. Pełne witamin, minerałów i błonnika pokarmowego mają również potencjał obniżania poziomu cholesterolu i wspomagania kontroli wagi. Tak więc jest wiele powodów, aby umieścić bakłażana na talerzu.
Fioletowy Ziemniak
Podobno fioletowe ziemniaki zawierają cztery razy więcej przeciwutleniaczy niż ziemniaki tradycyjne, dzięki antocyjanom i pigmentowi, który nadaje purpurowy kolor skórce i miąższowi ziemniaków.
Czerwona Kapusta
Czerwona kapusta lub fioletowa kapusta to kolejne niesamowite warzywo pełne przeciwutleniaczy, składników odżywczych, witamin i minerałów, a także błonnika pokarmowego.
Fioletowy Kalafior
Masz dość białego kalafiora? Spróbuj fioletowego, bogatego w witaminę C. Pół szklanki różyczek, zapewnią Ci połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
Fioletowy kalafior zawiera również błonnik, witaminę A, kwas foliowy, wapń, potas i selen. Wszystkie wartości, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia.
Fioletowy Brokuł
Brokuł jest warzywem niskoskrobiowym. Ponadto dostarcza dość dużej ilości błonnika pokarmowego oraz znaczącej ilości potasu, kwasu foliowego, witaminy A i witaminy C. Ma silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu skutecznie pozbywa się wolnych rodników.
Fioletowy Jarmuż
Jarmuż współcześnie zaliczany jest do tzw. “superfoods”, czyli żywności, która nie tylko odżywia, ale również wspomaga nasz organizm. Fioletowa odmiana jarmużu jest pełna przeciwutleniaczy, ma dużą zawartość witamin C, A, B1. Taka odmiana nadaje się do spożycia na surowo a także do pieczenia. Wszystkie odmiany dodatkowo są dekoracją przez cały rok w naszych ogrodach.
Fioletowa Kalarepa
Spożywać można zarówno liście jaki i jabłko kalarepy. Liście są bogate w wapń, a reszta to prawdziwa bomba witaminowa. Kalerepa zawiera witaminy C, B2, E, K, PP oraz potas, magnez, wapń i fosfor. Kalarepa szybko dodaje energii
Fioletowa Cebula
Lista dobroczynnych składników chemicznych czerwonej cebuli jest długa. Zawiera ona potas, siarkę, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, jak również szereg witamin z grupy B, a także witaminę E i witaminę C.
Lawenda
Lawenda jest honorowym członkiem rodziny fioletowych owoców i warzyw, jest używana w wielu przepisach i jest ceniona ze względu na swoje właściwości zdrowotne. To pachnące zioło pomaga w relaksacji i łagodzeniu stresu.