Co siać z czym? Które warzywa się lubią a które nie? Zestawienie zależności roślin w uprawie współrzędnej – blog

 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą warzyw w przydomowym ogrodzie bądź na działce to musisz zapoznać się z tym blogiem. Skupimy się na wyjaśnieniu czym jest uprawa współrzędna i jak przygotować ziemię pod uprawę Twoich własnych, ekologicznych warzyw.

Planowaniem ogrodu i przygotowaniem ziemi musisz zająć się od jesienie, żeby cieszyć się w przyszłym sezonie chrupiącą rzodkiewką, marchewką, sałatą bądź pomidorem zerwanym w słoneczny dzień prosto z krzaka.

Na początek podziel na części kawałek ogrodu na którym chcesz uprawiać warzywa. Będzie to miało wpływ na płodozmian w twoim warzywniku. Brzmi groźnie ale to banalna kwestia, chodzi o to, żeby na tych samych stanowiskach w kolejnym roku nie wysiewać tych samych warzyw. Wymianę warzyw stosujemy po to, by ograniczyć rozwój szkodników i chorób oraz zachować równowagę składników pokarmowych w glebie.

Pomyśl również o wyznaczeniu miejsca na kompostownik. Własny kompost przyniesie Ci wiele korzyści, stanowi on doskonały nawóz pod uprawy. Wzbogacony dodatkiem obornika zapewni Ci obfite plony. I  w ten sposób rozpoczęliśmy kwestię nawożenia w ramach przygotowania gleby pod wysiew bądź wysadzenie rozsady w kolejnym sezonie.

Podsumowując etap przygotowań, wyznaczenie miejsca pod uprawę, podzielenie go na części oraz nawiezienie gleby obornikiem i kompostem to połowa sukcesu. Te czynności najlepiej wykonać przed zimą, tak żeby wszystkie ” dobre składniki „, które dodaliście do swojego warzywnika miały czas przeniknąć do gleby i się w niej „zadomowić”.

W okresie zimy,  kiedy twoja ziemia będzie chłonąć mnogość dobrych składników, których jej dostarczyłeś możesz zająć się zaplanowaniem jakie warzywa będą rosły w twoim ogrodzie. Powinieneś zaznajomić się z czasem sadzenia, szybkością wzrostu i wielkością dojrzałych warzyw. Musisz poznać również wymagania glebowe poszczególnych gatunków, na jakich stanowiskach będą sobie dobrze radzić, jak dużo słońca potrzebują do dobrego wzrostu oraz jaką ilość wody musisz im dostarczać.

Najczęściej stosowane nasadzenia bądź wysiewy na poszczególnych kwaterach to rośliny strączkowe ( fasola, groch, bób ) wraz z cebulą, porami, zieloną sałatą, selerem i rzodkiewką. Kolejna kwatera to rośliny kapustne ( kapusta, brukselka, kalafior, jarmuż, brokuł i szpinak ). Kolejny przykład nasadzeń to rośliny korzeniowe ( seler korzeniowy, marchewka, pietruszka, pasternak, rzepa, ziemniaki ).

Przygotowaliśmy również tabelę z informacjami jakie warzywa się lubią a jakie nie i to właśnie jest uprawa współrzędna czyli uprawianie obok siebie konkretnych gatunków warzyw, które mają na siebie dobroczynny wpływ:

Tabela do pobrania w pdf: Co siać z czym? Które warzywa się lubią a które nie? Zestawienie zależności warzyw w uprawie współrzędnej.

 

Nasza tabela jest tylko sugestią, warzywnik to dobre miejsce do eksperymentów, nie musisz sztywno się trzymać naszych podpowiedzi w swoim ogrodzie.

Jeśli już wiesz, plony jakich warzyw chcesz zbierać, musisz zwrócić uwagę czy gatunki które wybrałeś możesz wysiewać bezpośrednio do gruntu czy musisz przygotować z nich rozsadę. Wysiew nasion pod rozsadę możesz zacząć już w lutym w domu bądź inspekcie. Wszyscy producenci nasion na opakowaniach podają informację, które warzywa potrzebują wczesnego wysiewu pod rozsadę a które nie. Kupuj nasiona od sprawdzonych producentów, wszystkie nasiona powinny mieć przeprowadzone badania z siły kiełkowania i każdy dobry sprzedawca takie badania powinien posiadać.

Zachęcamy do zakupów w naszym sklepie, z przyjemnością dzielimy się z Państwem nasionami od sprawdzonych Polskich i zagranicznych dostawców. Wszystkie nasze nasiona mają aktualne badania z siły kiełkowania i jakości siewek. Znajdujemy się pod stałą opieką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nasze nasiona kupisz tu: nasiona.werbena-art.pl

W kolejnym wpisie na bloga podamy informację które zioła pomogą w walce ze szkodnikami i chorobami naszych ulubionych warzyw.

Jakie zioła wysiewać by czerpać z nich korzyści dla siebie zarówno kulinarne jak i zdrowotne oraz zadbać o zdrowie warzyw które wysiałeś przy pomocy odpowiednich nasadzeń zielnych…….O TYM JUŻ NIEBAWEM.