Jak założyć trawnik? Z naszymi poradami nic prostszego!!!

Ze względu na Państwa zainteresowanie poszerzamy naszą ofertę i rozpoczynamy współpracę z cenionymi na naszym rynku producentami mieszanek traw gazonowych. Wszystkie rodzaje mieszanek które znajdą Państwo w naszej ofercie, zostały sprawdzone w praktyce przez naszych specjalistów.

Sprawdzone mieszanki oraz kilka porad, które dla Was przygotowaliśmy to gwarancja sukcesu. Przecież każdy, kto decyduje się na założenie trawnika, chce cieszyć się perfekcyjną murawą, która podkreśli piękno przydomowego krajobrazu. Dobór odpowiednich mieszanek i prawidłowa pielęgnacja da cudowne miejsce wypoczynku dla Was i Waszych bliskich.

Wybór mieszanek traw zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć, specyfikacji podłoża i miejsca w którym trawnik ma być założony oraz sposobu jego eksploatacji. Dlatego warto zapoznać się z cechami gatunków, które zostały do danej kompozycji użyte. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas specyfikacja gatunkowa ułatwi Państwu decyzję jakiej mieszanki traw użyć.

Gatunki traw użyte w naszych mieszankach

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra ) –  Gatunek niskiej trawy z rodziny wiechlinowatych. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi. Jest uznawana za jedną z najcenniejszych traw użytkowych. Roślina znajduje też zastosowanie w zadarnianiu skarp, poboczy i terenów trudnych, charakteryzujących się suchymi i słabymi glebami (zapobiega erozji gleby). Kostrzewa czerwona wiosną wcześnie rozpoczyna wegetację i kończy ją dopiero późną jesienią, dzięki czemu może być użytkowana przez cały sezon. Kiełkuje do 21 dni od wysiewu.

Kostrzewa szczeciniasta – Kostrzewa szczeciniasta to roślina trawiasta w rodziny wiechlinowatych. Rośnie wszędzie tam, gadzie inne trawy zawodzą. Podwyższa wytrzymałość mieszanek trawnikowych. Wolne tempo wzrostu pozwala na rzadkie koszenie. Ma minimalne potrzeby nawozowe. Nadaje się do zakładania trawników na terenach suchych, o piaszczystej jałowej glebie.  Świetnie się spisuje na terenach o wysokim stopniu nasłonecznienia. Kiełkuje do 21 dni od wysiewu.

Kostrzewa trzcinowa –  Gatunek ten posiada bardzo silnie rozwinięty system korzeniowy. Długi okres wegetacji, gatunek odporny na wszelkie stresy np. termiczne, wilgotnościowe, nadaje się na słabsze gleby, nadaje się również na tereny okresowo podtapiane. Daje duże zagęszczenie darni. Wykorzystywana do zakładania trawników użytkowych narażonych na uszkodzenia a także do zadarniania skarp oraz terenów zlokalizowanych w trudnych warunkach siedliskowych. Kiełkuje do 21 dni od wysiewu.

Wiechlina łąkowa ( poa pratensis ) – gatunek idealny na instensywnie eksploatowane trawniki. Wegetację rozpoczyna bardzo wcześnie, jest długowieczna i mrozoodporna. Tworzy bardzo mocną darń. Preferuje gleby przepuszczalne, próchnicze, żyzne, bogate w składanki pokarmowe i zasobne w azot i fosfor, ale jest dość tolerancyjna w stosunku do warunków środowiskowych i może rosnąć także na glebach słabszych.  Kiełkuje 18-20 dni od wysiewu.

Życica trwała ( Lolium perenne ) – Życica trwała jest jedną z najtrwalszych, niskich traw kępkowych. Dzięki temu wiele odmian posiada wysokie właściwości darniowe. Wyróżnia się wysoką odpornością na udeptywanie i szybkością odrastania. Nie jest odporna na suszę. Ma długi okres wegetacji i jest mrozoodporna. Kiełkuje po 7 dniach od wysiewu.

Terminy wysiewu

Po wyborze odpowiedniej mieszanki przyszedł czas na decyzję w jakim terminie trawa będzie siana. Z reguły stosowane są dwa terminy, wiosenny – przypadający od kwietnia do maja oraz jesienny od września do października, jednak nie musimy się ich sztywno trzymać. Tak naprawdę przy odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu wilgotności podłoża ( podlewamy rano i wieczorem ), trawy możemy wysiewać przez cały sezon. Przy wysiewie wiosennym, musimy liczyć się z przymrozkami. Plusami przy wyborze tego terminu są : umiarkowana temperatura, korzystne warunki glebowe oraz wysoka wilgotność powietrza. Nasiona siane w tym okresie mają wystarczająco dużo czasu, by się rozkrzewić i jednocześnie przygotować do nadejścia zimy. Przy wysiewie jesiennym podobnie jak wiosennym glebie nie zagraża susza, a świeżo wysiana trawa zdąży zbudować wytrzymały i odporny system korzeniowy. W tym przypadku siew również jest obarczony ryzykiem przemarznięcia podłoża.

Podsumowując oba wysiewy przy wiosennym ustalamy zasadę „ im później tym lepiej „ przy jesiennym odwrotnie „ im wcześniej…” Dzięki temu trawa odpowiednio ukorzeni się i przygotuje na zimowe mrozy. W obu terminach do siewu wybierzmy dzień bezwietrzny ( silny wiatr rozsiewa nasiona ), ciepły i słoneczny ale nie upalny oraz przed prognozowanymi opadami ( deszcz wypłukuje ziarenka i skleja je ze sobą ).

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Przygotowanie podłoża jest zagadnieniem kluczowym. Dobrze jest zaplanować tę czynność , gdyż w jeden dzień zrobić się tego nie da.  Równie ważna jest jakość gleby jak i oczyszczenie terenu. Mieszanki które Państwu proponujemy mają dość dużą tolerancję na odczyn podłoża, optymalne pH dla nich to 5,5 – 7,0. Podłoże powinno być wilgotne jednak nie mokre.

Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, trzeba powierzchnię pokryć wapnem, jeśli zbyt zasadowe kwaśnym torfem. Gdy gleba jest zbyt gliniasta, dobrze wymieszać ją z piaskiem. Jeśli nasze podłoże to piach, wskazane jest użycie torfu albo kompostownika, by dowartościować glebę.

Jeśli wiemy już czego potrzebuje nasze podłoże, oczyszczamy podłoże z kamieni i chwastów. Kolejna czynność to głębokie przekopanie całej powierzchni. Przy większym areale sprawdzi się glebogryzarka, spulchni i napowietrzy podłoże. Po tym etapie warto zasilić glebę jeszcze fosforem i potasem. Grabimy teren usuwając ponownie chwasty i kamienie. Tak przygotowane podłoże mocno zraszamy wodą co je ustabilizuje i przystępujemy do zawałowania terenu oraz wyznaczenia granic naszego trawnika.

Wysiew traw

Zalecamy wybór mieszanek od sprawdzonych i certyfikowanych producentów. Trawę możemy siać ręcznie bądź mechanicznie. Przy siewie ręcznym najbardziej efektywny jest siew krzyżowy przy dawkowaniu zgodnym z zaleceniami producenta. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi bądź przesianego kompostu i po raz kolejny stosujemy wałowanie. Przez pierwsze 2 tygodnie regularnie nasz trawnik musimy podlewać stosując rozproszony strumień wody, nie spowoduje on efektu wypłukiwania nasion. Podlewajmy o poranku lub późnym wieczorem, unikajmy przy tej czynności dużego nasłonecznienia. Już po tygodniu pojawią się pierwsze trawy z wybranej przez Was mieszanki.

Pielęgnacja trawnika

Najistotniejsze w pielęgnacji trawnika jest jego koszenie. Koszenie wzmacnia i powoduje lesze ukorzenianie i zagęszczanie naszego trawnika, powinno ono być wykonywane regularnie.

Po zimie przeprowadzamy zabieg wertykulacji, czyli pionowe cięcie darni. Po jego wykonaniu wygrabiamy trawę, usuwając uschnięte źdźbła oraz mech. Nie zapominajmy o odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu. Trawa lubi być nawadniana ale niezbyt mokra, dla lepszej przepuszczalności co roku na trawę możemy zastosować cienką warstwę piasku.

Trawnik jako ozdoba, miejsce relaksu i rozrywki. Przy zakupie polecanych przez Nas mieszanek oraz właściwej pielęgnacji Państwa marzenia o takim miejscu się spełnią!!! Zapraszamy

Poniżej przedstawiamy realizacje naszej firmy Werbena Art Sp. z o.o.  z wykorzystaniem traw Relax.

Wschody traw

Wschody traw

Wschody traw

Wschody traw

Trawa po wzejściu

Trawa po wzejściu

Trawa po wzejśćiu

Trawa po wzejściu